29 września 2023 roku w Czarnorzekach, w gminie Korczyna, na Podkarpaciu, odbyła się XX Karpacka Noc Nietoperzy. Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Gminę Korczyna, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych, GOK w Korczynie i Lasy Państwowe. Całość wydarzenia prowadzona i koordynowana była przez Gabriela Zajdla – Prezesa o/podkarpackiego Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód, oraz Wojciecha Tomkiewicza – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie. Uczestników powitali Wójt Gminy Korczyna – Jan Zych i jego zastępca Katarzyna Urbanek.
Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Tajemniczy Świat Nietoperzy”. Wydarzenie rozpoczęła międzynarodowa XIV konferencja popularno-naukowa pt. „Odpowiedzialność człowieka za dobrostan zwierząt na przykładzie nietoperzy, podsumowanie poprzednich konferencji”. W konferencji naukowej wzięli udział naukowcy z Polski i Włoch. Omówili oni między innymi stan ochrony nietoperzy w Karpatach, zagrożenia dla tych zwierząt oraz sposoby ich ochrony. Podczas konferencji zaprezentowano również informacje o różnych gatunkach nietoperzy, ich biologii i ekologii.
Po konferencji odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a zaraz po ich zakończeniu organizatorzy wręczyli nagrody autorom prac, które zostały wybrane przez jury konkursu.
Konkurs realizowany był w ramach Karpackiej Nocy Nietoperzy w Czarnorzekach, oraz Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Odpowiedzialność człowieka za dobro zwierząt na przykładzie nietoperzy.” Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, oraz gminę Korczyna.
Do konkursu wpłynęło 198 prac zgodnych z zapisami w regulaminie, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Komisja kierując się zasadami ujętymi w regulaminie mając na uwadze przede wszystkim samodzielność wykonanych prac przyznała nagrody w 3 kategoriach wiekowych: I-III, IV – VI oraz VII – VIII.
Dodatkowo Komisja zdecydowała o zmianie regulaminu i wprowadzeniu kolejnej kategorii jaką jest ”forma przestrzenna”. Z uwagi na ilość i jakość prac w tej kategorii wyróżniono i nagrodzono najlepsze w uznaniu komisji prace z uwzględnieniem kategorii wiekowych.
Kategoria wiekowa kl. I – kl. III
1. Nagroda:
– Wojciech Śnieżek SP Kombornia;
– Franciszek Jaworski SP Lubatowa.
2. Nagroda:
– Michalina Gerlach SP Kombornia
3. Nagroda:
– Michał Pernal SP Lubatowa
Wyróżnienia:
– Wyróżnienie Prezesa Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Polska-Wschód Gabriela Zajdla dla
Igi Rachwał
– Jakub Zygmunt SP Lubatówka
– Krzysztof Popko SP Lubatowa
Kategoria wiekowa – kl. IV – VI
1. Nagroda:
– Zuzanna Zima SP Lubatowa
– Maja Lubelczyk SP Odrzykoń
2 nagroda:
– Karolina Zygmunt SP Lubatówka
– Weronika Pernal SP Lubatowa
3 nagroda:
– Wiktoria Prajsnar SP Korczyna
Wyróżnienia:
– Lena Jarosz SP Korczyna
– Tymoteusz Koszelnik SP 15 Krosno
– Martyna Szmyd SP Korczyna
– Magdalena Kielar SP Korczyna
– Piotr Gierlach SP Korczyna
– Wiktoria Mandela SP Krasna
Kategoria wiekowa – kl. VII – VIII
1. Nagroda:
– Maja Ciupińska SP Iwonicz
2. Nagroda:
– Zuzanna Folcik SP 14 Krosno
– Dominika Wacławik SP Odrzykoń
Formy przestrzenne:
W kategorii klas I-III
1. Nagroda:
– od Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie – Kacper Surmacz SP Kombornia
– Oliwia Szuba SP Kombornia
2. Nagroda:
– Zosia Uliasz SP Iwonicz Zdrój
– Julian Turek SP Lubatowa
– Nikodem Kaczkowski SP Kombornia
W kategorii IV-VI
1. Nagroda:
– Aleksandra Lenko SP Korczyna
– Wiktoria Sowa SP Kombornia
– Kacper Sroka SP Kombornia
2. Nagroda:
– Nagroda od Nadleśnictwa Kołaczyce – Joanna Pabisz SP Korczyna
– nagroda od Parków Krajobrazowych – Julia Penar SP Odrzykoń
– nagroda od Prezesa Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Polska-Wschód – Zuzanna Urbanek SP Korczyna
Następnie odbyła się wycieczka piesza i wspólne ognisko. XX Karpacka Noc Nietoperzy zgromadziła około 200 uczestników i cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców Podkarpacia, jak i turystów z innych regionów Polski.
Celem wydarzenia jest propagowanie wiedzy o nietoperzach i kształtowanie pozytywnego stosunku ludzi do tych zwierząt. Oraz propagowanie idei ochrony przyrody.